Lurkó környezete kártyák
A szenvedélybeteg szülők gyerekei számára létfontosságúak azok a családon kívüli stabil kapcsolatok, ahol megértik és támogatják őket. A megbízható kapcsolatok segítenek nekik abban, hogy bízzanak magukban.
A történetek Lurkó sokszor nehéz hétköznapjait írják le. De azt is bemutatják, hogy Lurkó nincs egyedül. Palkó és Laura mellett vannak mások is, akikre számíthat.
A kártyák azokat a szereplőket ábrázolják, akik a történetekben megjelennek:
- Kajla és Pamacs két olyan kutya, akik már a Lurkó képeskönyvben is megjelentek, majd a négy történetben újra találkozunk velük.
- Lurkó szomszédja, akit Szofinak hívnak.
- Lurkó környezetéhez tartozik Péter is, a kutyatréner, aki más kiskutyákkal is törődik.
Ha a gyermekkel együtt végigvesszük a Lurkó környezetében található embereket, ő is megtalálhatja, megkeresheti a családon kívüli kapcsolatait.
Lurkó szociális hálójának megfigyelése után beszéljék meg a gyermek szociális hálóját is.
- Ki van jelen, hogy Lurkónak segítsen?
- Van a gyermek körül is egy „Szofi”, vagy egy „Péter”, azaz olyan felnőtt, akihez bizalommal fordulhat, és az igényeiről beszélhet, vagy akihez vészhelyzet esetén menekülhet?
- Kit hívhat fel, ha vigasztalásra van szüksége, vagy ha egyedül van? Kihez mehet el?
Ezt a gyakorlatot családi beszélgetés alkalmával is használhatjuk. A szülők segítségével is összeállíthatunk egy listát azokról, akiket szükség esetén felhívhat, vagy ahová el is mehet a gyermek. Olyan személyekről van szó, akik iránt a szülőknek is bizalmuk van, és akik ismerik a család problémáit. Akikhez a szülők engedik, sőt bátorítják is a gyermeket, hogy nyugodtan kérjen segítséget. Ezzel a gyermek lojalitáskonfliktusa is megelőzhető.
További ötletek:
- A kártyák kivághatók és hazavihetők
- Rajzolják fel Lurkó szociális hálóját
- Rajzolják fel a gyermek szociális hálóját. (Két vagy három ember is elég lehet).
(A segítők közül egy lehet akár Ön is, lehet egy szociális munkás, egy pedagógus, a nagyszülők, keresztszülő, stb